9 důvodů, proč je VOŠMET lepší než VŠ a jak si Bc. udělat za pouhý rok

9 důvodů, proč je VOŠMET lepší než VŠ a jak si Bc. udělat za pouhý rok

Skončili jste střední školu, chcete studovat dál a nevíte, jestli je pro vás studium na VŠ to pravé ořechové? Podívejte se na 9 důvodů, proč si raději vybrat Vyšší odbornou školu s titulem DiS. než Vysokou školu s titulem Bc.

1. Praxe

VOŠ není jen teorie, není to akademická půda, hlavní důraz se klade na praxi. Neznamená to pouze semestrální praxe ve třetím ročníku, ale i praxe při výuce. Máš předmět Žánry v novinářské praxi? Tak je prostě píšeš a upravuješ. Pokud se učíš o fotografování, tak s foťákem v ruce a někde v terénu, nebo minimálně v ateliéru. Marketing je o konkrétních příkladech apod.

2. Lektoři - profesionálové z oboru

Protože je VOŠ více praktická, z logiky věci by na ní měli učit praktici. Možná na maxivoškách to mají jinak, ale my jsme menší škola a vyučující pečlivě vybíráme. Novinařinu učí novináři, focení fotograf s mezinárodními oceněními, marketing učí markeťáci atd. Je to sice někdy fuška je všechny skloubit, ale výsledek stojí za to.

3. Osobní přístup

VOŠky zpravidla nejsou žádné giganty jako většina vysokých škol. Počet studentů je ještě menší než ve třídách na středních školách (my se snažíme o skupiny 10-15 studentů). Přístup vyučujících i vedení školy je tedy více osobní a výuka tak více individuální. Berou se ohledy na specifika studentů. Je lepší atmosféra (když i v kanceláři znají všechny studenty jménem, tak je to jiné).

4. Žádná matika

Neplatí to samozřejmě na všech VOŠ, chceme tím jen ilustrovat, že praktické zaměření vošek také znamená, že se eliminují předměty, které s daným zaměřením nemají souvislost. U nás to tedy není matika, na ekonomické to zase nebude literatura apod. Vyberete si obor a v něm se vzděláváte, nezabýváte se „balastem“.

5. Náročnost studia

VOŠ se řadí mezi střední a vysoké školy. Jdeme tedy více do hloubky, než na středních školách, hlavně do hloubky praktické a zároveň nemáme tak velké nároky, jako školy vysoké. Ne, že by byla nižší kvalita výuky, z vlastní zkušenosti je to spíše naopak, ale tím, že to není jen o šprtání teorie, ale praktickém zkoušení, vyučující z praxe dokážou aplikovat jinak, než teoretici, jsou menší skupiny apod. 

To vše dohromady způsobuje, že učení je mnohem příjemnější, lépe zapamatovatelné a pokud je zaměřené na obor, který tě baví, tak také mnohem motivačnější.

6. Možnost rychlého Bc.

Pokud tě opravdu mrzí, že nemáš titul Bc., tak si jej zrychleně můžeš po ukončení studia udělat na vysoké škole stejného zaměření v Praze.

7. Levnější studium

Pokud jdeš na soukromou VOŠ, tak je oproti soukromé VŠ zpravidla o dost levnější (cca o polovinu). To také není k zahození (zvlášť, pokud si na studium vyděláváš na brigádách).

8. Lepší uplatnění na trhu práce

I když je velmi malá nezaměstnanost, tak absolventi (případně starší lidé) to stále nemají s hledáním dobrého zaměstnání jednoduché. Na studenty, co zrovna vylezli ze školy, se zpravidla zaměstnavatelé dívají jako na neperspektivní jedince, bez pracovních návyků a bez schopnosti aplikovat naučené vědomosti.

Na VOŠce je to hodně o aplikaci i praxi. Semestrální praxi děláš u konkrétního zaměstnavatele se zaměřením na obor. Často je ti potom nabídnuto i pracovní místo. A pokud ne, dostaneš reference, které ukáží, že máš nejenom praxi, ale i v oboru.

9. VOŠMET jako nejlepší volba

Úspěšně zvládneš maturitu a chceš si prodloužit studentský život nebo ti studium na vysoké škole nedává smysl? Vyzkoušej VOŠ, kde budeš mít spoustu praxe. Stává se často, že studenti k nám díky tomu přestoupí i z vysoké školy. Pak si Bc. dodělají zpětně během jednoho roku.