Výstava v Galerii Bauhaus: Cena Jindřicha Chalupeckého

Výstava v Galerii Bauhaus: Cena Jindřicha Chalupeckého

Ostrava ‒ Prvňáci Vyšší odborné školy mediální tvorby (VOŠMET) využili jeden z posledních volných termínů (15. února) a prozkoumávali fascinující svět umění v ostravské galerii Plato (Bauhaus).

Už 25. února totiž skončila výstava Cena Jindřicha Chalupeckého, předního českého kritika umění. Toto ocenění je nejvýznamnější pro začínající autory a autorky a v posledních letech dává prostor aktuálním tématům v současném umění. V dílech jsme tedy mohli spatřit například témata technologického pokroku, svět po lidstvu, transformace v čase nebo také plodnost. Prohlídku jsme zakončili u doprovodného projektu Propaganda Station, který je o vztahu mezi propagandou, uměním a demokracií.

K tématu: Cena Jindřicha Chalupeckého, nesoucí jméno předního českého teoretika a kritika výtvarného umění a literatury, esejisty a filozofa, byla založena v roce 1990 z iniciativy Václava Havla, Jiřího Koláře a Theodora Pištěka. Je nejvýznamnějším tuzemským oceněním pro umělce do 35 let. Než jako soutěžní přehlídka se však v posledních letech profiluje spíše jako platforma pro zprostředkování profilových uměleckých pozic a témat současného umění.

Text: Natálie Stříteská

Foto: Kateřina Stará